Dożynki Gminy Tarnów z Parą Prezydencką. 21.08.2021

Dożynki Gminy Tarnów – 21 sierpień 2021 przejdą do historii.
Dożynki Gminy Tarnów rozpoczęła, jak co roku, uroczysta Msza św. Pierwsza i najważniejsza – część religijna święta plonów odbyła się w zabytkowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zbylitowskiej Górze. To wdzięczność Bogu, odpowiedzialność za drugiego człowieka i wspólne dobro – mówił w homilii proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze, ks. Józef Kaczmarski, który przewodniczył także Mszy św. w obecności kapelana Prezydenta RP, ks. Zbigniewa Krasa.
Po zakończonej mszy świętej Proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze podziękował wszystkim przybyłym za dożynkowe święto oraz organizatorom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do jego uświetnienia. Na sam koniec Eucharystii wdzięczność za nią, udział tak znakomitych gości, życzliwość i gościnę Zbylitowskiej Góry wyraziła Wiesława Mitera – przewodnicząca Rady Gminy Tarnów.
Na Mszy świętej były obecne także m.in. władze parlamentarne, wojewódzkie w osobach marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz wicemarszałek Iwony Gibas, władze gminy, radni, sołtysi zarówno z miejscowości gminy Tarnów jak i powiatu tarnowskiego, dyrektorzy szkół wraz z młodzieżą oraz poczty sztandarowe – strażackie i szkolne.
W tym roku, 21 sierpnia, zapisze się w historii gminy, gdyż w tym najważniejszym dla polskiej wsi Święcie wzięła udział Para Prezydencka – Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Gmina Tarnów słynąca z kultywowania polskiej historii, tradycji i kultury, zawsze z białą-czerwoną flagą w tle, dumnie gościła nie tylko Parę Prezydencką, lecz także wielu innych znakomitych gości reprezentujących Państwo Polskie, województwo Małopolskie, powiat tarnowski, gminę Tarnów i co najważniejsze – lokalnych rolników.
Wśród obecnych na wydarzeniu byli m.in. Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski i Andrzej Dera – Sekretarze Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ks. Zbigniew Kras – Kapelan Prezydenta RP, Poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma, Członkowie Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, Burmistrz Żabna Marta Herduś, Wójt Rzepiennika Strzyżewskiego Marek Karaś, Dyrektor WFOŚiGW w Krakowie Kazimierz Koprowski, radni i sołtysi gminy Tarnów, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, dyrektorów jednostek kultury i oświatowych. Uroczystość poprowadziła Anna Pieczarka, Poseł na Sejm RP.
Parę Prezydencką w imieniu mieszkańców przywitali wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, sołtys Poręby Radlnej Wojciech Hońdo oraz sołtys Zbylitowskiej Góry – Piotr Rybski.
Po zakończonych obrzędach para Prezydencka udała się na zorganizowane stoiska sołectw Gminy Tarnów. Piętnaście sołectw, każde z osobnym stoiskiem i tym, co ma w sobie najpiękniejszego, najbardziej wyjątkowego witały Pana Prezydenta Andrzeja Dudę oraz Małżonkę – Agatę Kornhauser-Dudę. Wśród reprezentantów byli sołtysi, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, rolnicy w danej wsi, proboszczowie, prezesi OSP, prezeski Klubów Seniora, grupy wieńcowe i KGW, prezesi lub reprezentanci LKS, a także inni mieszkańcy, którzy dla danego sołectwa pełnią ważną funkcję.
Po kolejnych stoiskach oprowadzali Znakomitych Gości Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski i Andrzej Dera – Sekretarze Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP oraz wójt gminy Tarnów – Grzegorz Kozioł.
Zgłobice natomiast w swoim menu miały opracowane przez tamtejsze pracownice Niepublicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Kraina Marzeń” leczo zgłobickie i chrupiące chlebki ziołowe.